Jak Pomóc Dziecku Pozbyć się Nadmiaru Zabawek: Praktyczne Porady na Dzień Dziecka

Twoje dziecko ma mnóstwo zabawek, ale się nimi nie bawi? A może interesuje się każdą zabawką najwyżej 5 minut? Lub w ogóle nie umie się samo bawić? Nie wspominając już o dzieleniu… Wiesz co? Nie ma się co dziwić- Twoje dziecko jest przeciążone ilością posiadanych rzeczy. I mimo tego, że prosi wciąż o kolejne zabawki, tak naprawdę potrzebuje mądrego rodzica, który je poprowadzi i pomoże pozbyć się tego przytłaczającego nadmiaru. Chcesz wiedzieć jak to zrobić?

A Dzień Dziecka to doskonała okazja, aby zrobić przegląd zabawek w pokoju dziecka. Oto kilka głównych powodów, dlaczego warto pozbywać się nieużywanych zabawek:

Więcej miejsca na zabawę:

Nie ma nic gorszego niż brak miejsca do zabawy. Podłoga, której nie widać pod stertami zabawek, może skutecznie zniechęcić zarówno dzieci jak i rodziców do wspólnego spędzania czasu.

Szybsze sprzątanie:

Mniej przedmiotów to mniej sprzątania. Kiedy zabawek jest za dużo, sprzątanie ich jest zbyt przytłaczające dla dzieci. Są zniechęcone od samego początku i traktują zadanie jako niewykonalne.

Lepsza organizacja:

Kiedy wszystkie zabawki mają swoje stałe miejsce, łatwiej jest utrzymać porządek i znaleźć to, czego się potrzebuje. To także uczy dzieci dbania o swoje rzeczy.

Poprawa koncentracji:

Uporządkowane i wolne od nadmiaru przedmiotów otoczenie sprzyja lepszej koncentracji i skupieniu podczas zabawy czy nauki.

Mniej stresu:

Przebywanie w zagraconym i chaotycznym pomieszczeniu może być stresujące zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Łatwo też o przebodźcowanie. 

Nauka empatii:

Przekazanie nieużywanych zabawek innym dzieciom w potrzebie to doskonała lekcja empatii i dzielenia się.

Przygotowanie na nowe:

Uporządkowany pokój jest gotowy na przyjęcie nowych zabawek i prezentów, zwłaszcza przed specjalnymi okazjami jak Dzień Dziecka czy urodziny, a ten argument świetnie trafia do dzieci 🙂

Zrobienie porządku w zabawkach to krok w stronę bardziej zorganizowanego, harmonijnego i przyjaznego domu. To także świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu i nauki cennych życiowych lekcji.

Oto 10 Najskuteczniejszych Sposobów na Wspólne Pozbycie się Niepotrzebnych Zabawek z Dzieckiem.

Zamień nieprzyjemny obowiązek w zabawę i daj swojemu dziecku bardzo cenną życiową lekcję, dzięki której uchronisz je przed bezsensownym gromadzeniem. 

Rotacja zabawek czyli znany i stosowany przez wielu rodziców sposób na to, żeby zabawki były stale interesujące i mniej się ich gromadziło. Wystarczy przechowywać część zabawek poza zasięgiem dziecka i co jakiś czas wymieniać je na te, które są w pokoju. 

Zasada 30 dni: Umieść zabawki, co do których nie jesteś pewna, w pudełku na 30 dni. Jeśli dziecko nie pyta o nie przez ten czas, prawdopodobnie można je bezpiecznie oddać

Kategorie zabawek: Zanim będziecie decydować o tym, czego się pozbyć, zróbcie sobie rozgrzewkę i podzielcie zabawki na kategorie: „ulubione”, „rzadko używane” i „nieużywane”. To pomoże w dalszym podejmowaniu decyzji.

Następny krok to wspólne sortowanie. Zaangażuj dziecko w proces decydowania, które zabawki zostawić, zadając mu pytania typu: „Czy bawisz się jeszcze tą zabawką?” lub „Czy to jest twoja ulubiona zabawka?”. 

Co zrobić, żeby jeszcze bardziej ułatwić podejmowanie decyzji? Zamień proces decydowania w zabawę. Możecie np. użyć kolorowych karteczek lub naklejek, aby oznaczyć zabawki, które zostają, i te, które można oddać.

Tip: Ustaw timer i zróbcie z tego wyzwanie.

Minimalistyczne podejście: Skup się na jakości, a nie ilości. Wybieraj zabawki, które są wszechstronne, trwałe i mają wartość edukacyjną. Możesz też poprosić najbliższych, którzy chcą obdarowywać Twoje dzieci, żeby najpierw konsultowali to z Tobą lub proponuj zrzutki. Więcej na ten temat: Jak uniknąć niechcianych prezentów

Limit przestrzeni: Określ konkretną ilość miejsca na zabawki, np. jedno pudełko na klocki, jedna półka na książki. Jeśli zabawki przestają się mieścić, czas na przegląd i usunięcie nadmiaru.

To, co najbardziej lubię w tej metodzie, to fakt, że nie ja ograniczam dziecko tylko przestrzeń. Dziecko zaczyna rozumieć, że jego pokój nie jest z gumy. Aby nowe rzeczy mogły się zmieścić lub żeby po prostu wygodnie się mieszkało, musi pozbywać się tego, co już nie jest potrzebne. To niezwykle cenna lekcja, która przyda się na resztę życia. 

Zasada „jedna za jedną”: Za każdym razem, gdy dziecko dostaje nową zabawkę, pozbywamy się jednej starej. To pomaga w utrzymaniu liczby zabawek na stałym poziomie.

Wymianka: Zaproponuj dziecku, że odkupisz od niego pudełko zabawek, które sam wybierze, za np. 20 zł. Przy starszych dzieciach ta kwota pewnie będzie wyższa, przy młodszych wystarczy czasem ciastko 🙂 Oczywiście jest to forma szantażu, która jednak uczy nasze dzieci decydowania, co tak naprawdę jest dla nich ważne, a z czym mogą łatwo się rozstać, gdy otrzymają odpowiednią motywację. To pokazuje też, że te rzeczy tak naprawdę nie mają takiej dużej wartości dla dzieci jak nam się wydaje. Jeśli dodatkowo zrobisz z tego zabawę, łatwiej będzie im się rozstać z rzeczami.

„Czas pokaże”: Jednym z moich ulubionych sposobów jest pomoc dziecku w wytypowaniu rzeczy do pudła „czas pokaże”. Razem ustalacie, za jaki czas można pozbyć się tych rzeczy. Obiecujesz, że jeśli dziecko czegoś będzie potrzebować, wyciągniesz i zwrócisz mu to (i koniecznie tak zrób! Nie ryzykuj utraty zaufania swojego dziecka).

Przykład rodziców: Pokaż dziecku, że ty także regularnie pozbywasz się niepotrzebnych rzeczy. Dzieci uwielbiają nas naśladować. Jeśli więc sam/a masz trudności z pozbywaniem się rzeczy, możesz o tym powiedzieć głośno i pokazać, że mimo to się starasz. Może kiedyś wspólne pozbywanie się tego, co zbędne, stanie się rodzinną tradycją? 🙂

Sezonowe czystki: Przeprowadzaj taki przegląd zabawek kilka razy w roku, np. przed urodzinami, świętami czy właśnie Dniem Dziecka, czyli okazjami, kiedy dzieci dostają nowe zabawki.

Wspólne pozbywanie się niepotrzebnych zabawek może być dla dziecka wartościową lekcją odpowiedzialności, dzielenia się i troski o innych. Dzięki tym metodom proces ten stanie się bardziej przystępny i angażujący.

Stosując te metody, można skutecznie zredukować liczbę zabawek i utrzymać porządek, jednocześnie ucząc dzieci odpowiedzialności i wartościowania swoich rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *