Blog

Święta to czas radości, miłości i oczywiście prezentów. Niestety, nie zawsze upominki spełniają nasze oczekiwania. Często jest wręcz odwrotnie – nietrafione prezenty gromadzą się w naszych domach i zupełnie nie wiemy, co z nimi zrobić. Czyli nie tylko nas nie uszczęśliwiają, ale jeszcze nas przygniatają i obciążają. Dlatego warto zastanowić się, jak skutecznie przekazać swoje życzenia, aby uniknąć niechcianych prezentów. 

Do napisania tego artykułu, ale też do stworzenia jakiegoś działającego systemu u mnie w rodzinie, skłonił mnie właśnie żal, że tyle pieniędzy jest wyrzucanych w błoto, tyle jest zdublowanych, zupełnie nietrafionych prezentów, a to przecież zupełnie mija się z celem i nie służy nikomu – ani obdarowującym, ani obdarowywanym, a już na pewno nie naszej planecie.

Oto pięć sprawdzonych sposobów na to, aby już nigdy nie dostać tego, czego nie chcesz.

Komunikacja to klucz

Zacznijmy od najważniejszego. Bardzo często na pytanie o to, co chcielibyśmy otrzymać, dostajemy rumieńców na twarzy i szybko zmieniamy temat. Niestety, w wielu z nas tkwi jeszcze wstyd, zażenowanie, odczuwamy dyskomfort na samą myśl o przyznaniu się do tego, o czym marzymy lub uważamy to za nietaktowne.

Jednak najważniejszym krokiem w unikaniu niechcianych prezentów jest komunikacja.

Jeśli nie jesteś w stanie tego wyrazić słowami, podpowiem Ci inne sposoby, aby przekazać bliskim swoje preferencje. Jednak bez względu na sposób, ważne jest, żeby druga osoba wiedziała, jak może Ci sprawić radość.

Zanim nadejdą święta, podziel się swoimi zainteresowaniami i aktualnymi potrzebami z najbliższymi. Im więcej informacji dostaną od Ciebie bliscy, tym większa szansa, że podarunki będą spełniały Twoje oczekiwania.

1.Czas

Dlatego świetnym pomysłem na prezent będzie podarowanie swojego czasu, np. na kolację z przyjaciółką, której dawno nie widziałaś. Na wspólne pieczenie ciasta z dziećmi brata. Na oglądanie zdjęć z babcią przy muzyce z jej lat młodości czy nawet wyjście do sauny z mężem. 

Jako mama dwójki małych dzieci mogę powiedzieć z całą pewnością, że w tym wyjątkowym okresie nie ma nic cenniejszego, niż taka właśnie propozycja popilnowania dzieci, żeby rodzic mógł zrobić coś „dorosłego”. 

Wiem, że czasem znajomi czy dziadkowie boją się zostać sami z naszym maluchem, ale wierzcie mi, nawet jeśli ktoś pobędzie z małym dzieckiem w trakcie jego drzemki w domu, a rodzice będą mogli spokojnie wyjść na godzinę, to już jest niezwykły prezent, za który docenią i za który będą niezwykle wdzięczni.

2. Listy życzeń online

Dodatkowo lista ta służy mi do wpisywania na bieżąco swoich życzeń, dzięki czemu przed urodzinami mam już gotowy spis tego, na czym mi naprawdę zależy.

Pozwala mi to też odraczać swoje potrzeby i czasem okazuje się, że w danej chwili miałam wielką ochotę na np. nowy szalik, ale nie kupiłam go od razu tylko postanowiłam poczekać do świąt. Zdarzało mi się, że dochodziłam do wniosku, że jednak całkiem dobrze mi się żyje bez tego dodatkowego szala i że to raczej był impuls niż faktyczna potrzeba, więc kasowałam dany pomysł (ale tylko wtedy, gdy jeszcze żaden członek rodziny nie wpisał obok niego swojego imienia, a tym samym nie określił się, że podaruje mi właśnie szalik). 

Oczywiście istnieją też dedykowane platformy, które umożliwiają stworzenie spersonalizowanej listy prezentów jak np. VOLO. Wystarczy podać link do swojej listy najbliższym, dzięki czemu będą mieli pewność, że wybierają coś, co na pewno nas ucieszy. Te proste narzędzia sprawiają, że zakupy staną się łatwiejsze dla obu stron.

3. Losowanie

Zamiast mnóstwa byle jakich prezentów słabej jakości od wszystkich dla wszystkich, lepiej zrobić przed świętami losowanie jednej osoby, której przygotuje się prezent oraz ustalić budżet.

Wtedy prawdopodobieństwo, że każdy dostanie jeden wymarzony prezent drastycznie wzrasta. To rozwiązanie głównie dla tych, którzy święta spędzają w dużym gronie rodziny i bliskich. 

A my zaczynamy się zastanawiać, czy w następnym roku nie wybrać się przypadkiem w czasie świąt na urlop do jakiegoś ciepłego kraju. Przecież w sumie i tak wydamy podobną kwotę jak na te wszystkie prezenty.

4. Doświadczenia zamiast przedmiotów

Jeśli zauważyłaś/eś, że tradycyjne prezenty często nie spełniają oczekiwań, zastanów się nad proponowaniem doświadczeń zamiast przedmiotów.

Doświadczenie jako prezent może być szczególnie dobrym pomysłem dla osób, które są w trakcie odgracania i nie potrzebują już ani jednej dodatkowej rzeczy lub mają tak specyficzne i mocno sprecyzowane potrzeby, że wolą kupować sobie sami sami to, co im potrzebne.

5. Inwestycja w pasje

O tak, pasje to coś, co nas uskrzydla i dodaje energii życiowej. Czasem są one jednak dość kosztowne, jak np. nurkowanie. Ale nie warto z nich rezygnować! Jeśli naprawdę coś uwielbiasz lub bardzo chcesz czegoś spróbować, a nie możesz sobie pozwolić na samodzielne sfinansowanie tego marzenia, powiedz o tym najbliższym i poproś, żeby zamiast prezentu dorzucili się do tego pomysłu.  

Podsumowując, unikanie niechcianych prezentów wymaga aktywnej rozmowy i współpracy z najbliższymi. Nie bój się wyrażać swoich preferencji, korzystaj z nowoczesnych narzędzi, takich jak listy życzeń online, i stawiaj na prezenty, które będą wywoływały uśmiech na twarzy obdarowanej osoby.

Dzięki tym sprawdzonym sposobom, święta staną się czasem pełnym radości i zadowolenia z każdego otrzymanego upominku.