Realizacje decluttering i organizacja przestrzeni

KuchniA

After

Jednolite opakowania, etykiety i porządek sam się utrzymuje. Nie wspominając o przyjemności z każdorazowego otwierania szuflady. To po prostu cieszy oczy 🙂

Before

Przed declutteringiem w szufladzie panował chaos. Można w niej było znaleźć zarówno jedzenie jak i naczynia, mały sprzęt AGD i woreczki jednorazowe. To zupełnie nie pomagało w utrzymaniu porządku.

After

Głębokie półki zagospodarowane zostały porządnymi pudełkami w jednym kolorze, dzięki temu cała szafka nie przytłacza. Etykiety przypominają, co gdzie znaleźć i odłożyć. Z tyłu znajdują się najrzadziej używane rzeczy. Obrotowa taca jest niezwykle wygodna w użytkowaniu.

Before

Klientka nie miała żadnego systemu w tej szafce, więc trudno było jej utrzymać porządek, a jeszcze trudniej coś znaleźć. Szczególnie kłopotliwe było odnalezienie potrzebnych leków.

After

Wstawiana półka pozwoliła na maksymalne wykorzystanie wysokiej szafki. Dodatkowo zmieścił się cukier i herbaty. Klientka zostawiła tylko ulubione kubki, dlatego wszystko pięknie się prezentuje i aż miło zrobić sobie rano herbatę.

Before

Głęboka, wysoka szafka w rogu nie była dobrze wykorzystana. Nie mieściła się w niej ani herbata ani cukier, za to było sporo nieużywanych i już nielubianych kubków.

After

Czasem małe zmiany robią wielką różnicę- zarówno w wyglądzie jak i praktycznym zastosowaniu. Dzięki zastosowaniu mocnych, plastikowych pudełek rzeczy zostały posegregowane i uporządkowane. Oczywiście pierwszym krokiem był decluttering 🙂 Dodatkowy plus jest taki, że te pudełka z dolnej półki można zdejmować bez podstawiania krzesła czy drabinki. Na samej górze znalazły się najrzadziej używane przedmioty.

Before

Te znajdujące się nad mikrofalówką i lodówką szafki były przepełnione nieużywanymi rzeczami. Do tego brak było w nich organizacji, dlatego szybko się bałaganiły i trudno było coś w nich znaleźć.

After

Zastosowanie szczelnych, estetycznych opakowań na suchą żywność sprawiło, że ta szuflada jest niezwykle praktyczna: nic się nie zbryla, nie ma zagrożenia molami, a przede wszystkim łatwo znaleźć to, czego akurat potrzebujemy. Dodatkowy plus: już na pierwszy rzut oka widać, co się kończy i co trzeba dokupić. Dobrze dobrane wielkości opakowań idealnie wypełniły całą dostępną przestrzeń.

Before

Kiedy sucha żywność jest przechowywana w oryginalnych opakowaniach, często się przewraca, wysypuje i tworzy wizualny chaos.

After

Szczelne słoiczki z drewnianą pokrywką na przyprawy, opakowania na suchą żywność i bambusowa przedziałka sprawiły, że ta szuflada sie nie bałagani.

Before

Klientka próbowała na własną rękę wprowadzić system do szuflady z przyprawami, jednak nie była z niego zadowolona.

After

Przy każdej organizacji dbam o maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem preferencji klienta.

Before

Szuflady ze szpatułkami i innymi akcesoriami do gotowania lubią nam się bałaganić, a sprzęty jakby w nich pączkują. Każdą organizację zaczynamy od pozbycia się tego, co niepotrzebne, a pod ręką nie trzymamy duplikatów.

After

2 regulowane bambusowe separatory przedzieliły szufladę na małe AGD, dzięki czemu każda rzecz ma swoje stałe miejsce.

Before

W tej szufladzie znajdywały się sprzęty, z których klientka nie korzystała na codzień, przez co nie mieściły się takie, które są regularnie używane.

After

Szuflada z herbatą i kawą. Po pozbyciu się wszystkich nieużywanych i przeterminowanych produktów, znalazło się też miejsce na chlebak.

Before

Znalezienie ulubionej herbaty do śniadania było prawdziwym wyzwaniem.

After

Do cargo trafiły teraz głównie lekkie rzeczy- plastikowe opakowania, sprzęt do pieczenia plus oliwy i oleje, żeby jak najwygodniej się po nie sięgało przy przygotowywaniu posiłków (obok kawałek blatu roboczego i kuchenka).

Before
Duże, szerokie cargo było zbyt mocno obciążone ciężkimi produktami, dlatego trudno się je otwierało. Dodatkowo ciężko było sięgać po rzeczy z tyłu.

After
Ujednolicone słoiczki na przyprawy i jednakowe etykiety sprawiły, że zrobiło się przejrzyściej, wygodniej i zyskaliśmy więcej miejsca -dzięki temu zmieściły się tu również łyżki i szpatułki do patelni.

Before
Wiele rodzajów opakowań, nieszczelne słoiczki, brak podpisów – to wszystko powodowało, że z tej szuflady z potencjałem wcale wygodnie się nie korzystało.

After
Pozbycie się nieużywanych przedmiotów z podręcznej szuflady na sztućce znacznie ułatwia i umila prace kuchenne. Również dobrze dobrany organizer wypełnia szufladę tak, że nic się nie przesuwa, nie gubi czy nie wpada pod spód.

Before
Łyżeczki dla dzieci, których już nikt nie używa. Tarka do sera, którego już nie jadamy. Kilka otwieraczy do butelek. To wszystko może śmiało zniknąć z naszej szuflady, dzięki czemu stanie się ona funkcjonalna, wygodna i będzie zawierać tylko to, czego używamy codziennie.

After
Wiszące szafki narożne nie należą do najwygodniejszych i często trudno ergonomiczne je zagospodarować. Świetnym sposobem jest włożenie tam garnków i patelni, ponieważ mają nieregularne kształty i rzadko kiedy wypełniają nam całą przestrzeń.

Before
Bardzo często spotykam się z sytuacją, że moi klienci posiadają o wiele więcej przykrywek niż mają garnków i patelni. A im więcej ich mają, tym trudniej znaleźć i dopasować odpowiednią.

Spiżarnia

After
Po pozbyciu się zbędnych rzeczy i odniesieniu na miejsce tego, co nie powinno było się tam nigdy znaleźć, zrobiło się znacznie więcej miejsca. Po dodaniu odpowiednich organizerów, klientka pokochała swoją starą- nową spiżarnię.

Before
Spiżarnia może być albo bardzo praktyczna i dobrze zorganizowana, albo spełniać rolę „norki”, do której wrzucamy wszystko, z czym mamy problem.

After
W tej spiżarni użyłam m.in. drewnianych skrzynek, koszy bambusowych i drucianych białych koszyczków. Wykorzystałam też to, co klientka już miała w swojej spiżarni. Wszystko podpisałam, pogrupowałam i efekt zachwycił klientkę 🙂

Before
Przed organizacją na półkach można było znaleźć obok siebie pudełka, torby na zakupy, pokarm dla chomika, płyn do naczyń i dobre wino.

Pokoje dziecięce

After
Po odgraceniu pokoju znalazło się w nim sporo wolnego miejsca, więc łóżko wylądowało na innej ścianie, tak by mała lokatorka miała jak najwięcej miejsca na zabawę.

Before
Zaraz po wejściu do pokoju natykaliśmy się na szeroką komodę, zawsze zastawioną mnóstwem „przydasiów”.

After
Po pozbyciu się zabawkowej kuchni i zbędnych zabawek, pokój wydał się większy i emanował spokojem, co zachęcało do spędzania w nim czasu.

Before
W pokoiku znajdowała się kuchnia do zabawy, którą jednak nikt się nie bawił. Było też dużo innych zabawek, o których mała właścicielka dawno zapomniała lub których nie była w stanie znaleźć w niezliczonej ilości przedmiotów.

After
Kiedy wszystko w pokoju dziecięcym ma swoje miejsce, nawet przedszkolakowi łatwiej jest się w nim odnaleźć i skoncentrować na dłużej. Także sprzątanie wydaje się wtedy wykonalne i to w niezbyt długim czasie.

Before
Czasem, po dobrej zabawie, każdy dziecięcy pokój wygląda jakby rozpętała się tam burza. Jak tego uniknąć? Poprzez pozbycie się nadmiaru. Dzieci często same są przytłoczone i przebodźcowane ilością rzeczy, które znajdują się w ich pokojach i dlatego wyciągają coraz to inne zabawki zaledwie na kilka chwil, szukając sposobu na nudę.

After
Kiedy ograniczymy zabawki w pokoju dziecka do tych, którymi rzeczywiście się bawi i są dopasowane do jego wieku, nie będzie powstawał wielki bałagan za każdym razem, gdy czegoś szuka. Łatwiej będzie mu też odkładać wszystko na miejsce i skupi się dłużej na jednej czynności.

Before
Taki widok po wspólnej zabawie z koleżanką zdecydowanie nie zachęca do sprzątania. Po prostu najchętniej zamknęlibyśmy drzwi i już tam nie wracali.

After
Stworzenie przytulnej oazy w pokoju dziecka jest kluczem do jego komfortu i dobrego samopoczucia. Odpowiednie kolory i stonowane wnętrza mają pozytywny wpływ na emocje i koncentrację dzieci. Możemy to osiągnąć np. poprzez „schowaniu” mnóstwa kolorowych gier, puzzli czy małych książeczek do jednolitych koszy.

Before
Kiedy wszystkie gry i puzzle ciągle stoją na widoku, szybko opatrzą się dziecku i błyskawicznie się nimi znudzi. Półki przepełnione takimi kolorowymi pudełkami wprowadzają też wizualny chaos i trudno je utrzymać w porządku.

szafy, regały

After

Pozbycie się rzeczy, które już nie pasują lub których już nie lubimy, zamiana drążka na praktyczne półki, podpisane pudełka i… sukces gwarantowany!

Before

W szafie było za dużo rzeczy, w tym takie, których właściciel od dawna nie nosił, a nawet zapomniał o ich istnieniu, bo wpadły gdzieś głęboko. Poza tym rzeczy się gniotły i ciężko było coś znaleźć. Także korzystanie z pantografu nie sprawdzało się na codzień.

After

Tym razem najważniejsze było ograniczenie ilości rzeczy i pozbycie się tego, co nie było noszone od dawna lub już nie odpowiadało klientom. Samodzielne zmierzenie się z takim zadaniem często przerasta mimo najlepszych chęci i zapału. Ale razem poradziłyśmy sobie świetnie – i to w ciągu jednego dnia!

Before

Wielka szafa wypełniona po brzegi przytłaczała. Brakowało w niej podziału i… miejsca. Klientce zależało na znacznym zredukowaniu rzeczy i świetnie jej się to udało.

After

Po porządnym declutteringu użyłam pudeł do przechowywania sezonowego – na górze znalazły się nie tylko ubrania spoza sezonu, ale też przebrania i inne rzadko używane przedmioty. A na dolnej, łatwo dostępnej półce pościel, obrusy i ręczniki.

Before

Szafa pod sam sufit daje ogromne możliwości i mnóstwo miejsca do przechowywania, ale równocześnie można wpaść w pułapkę zatrzymywania wszystkiego, bo przecież mam miejsce.

After

Zastosowanie prostych, płytkich pojemniczków podzieliło nam przestrzeń, dzięki czemu udało się skategoryzować rzeczy. Teraz odnalezienie ładowarki czy kluczy jest dziecinnie proste – a to szczególnie ważne w przedpokoju.

Before

Chyba wszyscy znamy takie szuflady ze wszystkim i niczym. Najczęściej nie wiemy, jak się za nie w ogóle zabrać i tylko dorzucamy kolejne rzeczy, z którymi nie mamy pojęcia, co zrobić.

After

Zastosowanie lekkich, białych pojemników dobrze wypełniających przestrzeń oraz podpisanie każdego sprawiło, że trudno teraz zrobić bałagan w tej szafie. Nawet jeśli wrzucimy niechlujnie do pudełek różne przedmioty z danej kategorii, i tak bez trudu je odnajdziemy, a szafa nadal będzie się dobrze prezentować.

Before

Głębokie, wysokie półki zachęcają do odkładania na nich wszystkiego, co wpadnie nam w ręce. Są niepraktyczne, niewygodne, ciężko cokolwiek znaleźć czy nawet sięgnąć po coś, co zostało wepchnięte do tyłu. Te rzeczy jakby znikają, a my frustrujemy się i często kupujemy duplikaty.

After

Kolejny raz idealnie dopasowane do wielkości szuflady pudełka podzieliły ją na sekcje, dzięki czemu na pierwszy rzut oka widać, gdzie leżą rękawiczki, a gdzie mniejsze akcesoria. Wschodzącej gwieździe sportu o wiele łatwiej być teraz samodzielnym.

Before

W tej szufladzie znajdywały się wszystkie ubrania i gadżety do uprawiania sportu. Jednak trzeba się było natrudzić, żeby cokolwiek w niej znaleźć. A to powodowało, że za każdym razem mama była wzywana na pomoc w poszukiwaniach.

After

Po segregacji i pozbyciu się niepotrzebnych rzeczy w szufladach zrobiło się miejsce nawet na przedmioty z półek, Wszystko jest pogrupowane, estetyczne i wygodne w użytkowaniu.

Before

To była tak zwana „szuflada wstydu i rozpaczy”. Klientka nawet nie chciała tam zaglądać. Co gorsze, za każdym razem, gdy otwierała tę szufladę, robiła sobie wyrzuty sumienia i martwiła się, że nie ogarnia domu. A to zupełnie nieprawda! Brakowało tylko dobrej organizacji.

After
Regał bez nadmiaru książek zaczął jakby oddychać, już nie przytłaczał, a nieprzeczytane książki nie robiły nikomu niemych wyrzutów.

Before
Książki, książki… dla wielu osób jest to jedna z najtrudniejszych kategorii do odgracenia. Jednak książki nieczytane są jakby martwe, nie spełniają swojej roli. Warto więc pozbyć się tych, po które nie chcemy już więcej sięgać.

After
Kiedy wchodzimy do domu, chcemy zazwyczaj odłożyć szybko klucze, okulary bądź inne drobiazgi. Warto mieć na to jakąś ładną miskę czy podstawkę, tak aby nie tworzyć wizualnego chaosu i bałaganu.

Before
Regał w przedpokoju powinien być reprezentatywny. To pierwsza rzeczy, którą odwiedzający i my sami widzimy, wchodząc do domu. Jeśli znajduje się na nim zbyt wiele rzeczy, będzie przytłaczał i drażnił.

Łazienka

After

Wąska szafka łazienkowa to doskonały sposób na przechowywanie najpotrzebniejszych produktów do codziennej higieny i utrzymanie porządku. Im łatwiej nam coś odłożyć na miejsce, tym chętniej i częściej to robimy.

Before

Jeśli w łazience mamy mało miejsca do przechowywania, trzymajmy tam tylko najpotrzebniejsze rzeczy, z których korzystamy na codzień. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam się z nich korzystało i zaoszczędzimy czas na ciągłe przesuwanie i przekładanie.

After

Po gruntownym przeglądzie kosmetyków zostały one podzielone na grupy i umieszczone w oddzielnych pojemnikach. Zapasy trafiły do koszyczka z tyłu, który łatwo wyciągnąć i przejrzeć przed zakupami. Na dolnej półce zastosowałam tacę obrotową, na której mieszczą się kosmetyki używane każdego dnia. Do tego wygodne i estetyczne pojemniczki na patyczki i płatki kosmetyczne. Teraz można z przyjemnością zaczynać i kończyć każdy dzień.

Before

Głębokie szafki, a w nich przeróżne kosmetyki- i te świeżo kupione i te, które dawno straciły swoją ważność. A także duplikaty, bo łatwo stracić orientację, co jeszcze mamy w zapasie gdy stoi to gdzieś daleko w tyle za innymi produktami.

After

Szuflada zagospodarowana została płytkimi bambusowymi organizerami. Teraz każdy z łatwością znajdzie swoją szczoteczkę 🙂

Before

Szuflada co prawda była podzielona pudełkami, jednak nie podobały się one klientce. Dodatkowo były za duże, więc niedostatecznie dzieliły przestrzeń, przez co nie było wygodnie.

After

Wystarczyły 2 podłużne organizery, żeby dobrze przedzielić przestrzeń. Miejsce na suszarkę znalazło się w koszyczku pod szufladami.

Before

W tej szufladzie wszystko się plątało i przewracało. Korzystanie z niej to było wyzwanie.

Po remoncie

Kolejna pięknie i praktycznie urządzona łazienka. Akrylowe organizery dobrze wypełniają szufladę, zapobiegając przewracaniu się i mieszaniu kosmetyków. W pudełkach z pokrywkami znajdują się malutkie akcesoria jak np. patyczki higieniczne czy gumki i spinki do włosów, które w innym wypadku uwielbiają się plątać i zmieniać swoje położenie jakby same umiały się poruszać.

Po remoncie

Płytkie półki w wąskiej szafce świetnie nadają się do przechowywania kosmetyków i chemii gospodarczej. Nic nie ginie się z tyłu. Aby było jeszcze wygodniej, zastosowałam wąskie podpisane pudełka, które grupują produkty i wprowadzają wizualny porządek.